Bu sitenin çıkış noktası umut. Bu ülkeye barış gelecekse herkesin ama herkesin emek vermesi gerektiğine inanıyoruz. Farklı seslere kulak vermenin, paylaşmanın ve konuşmanın vicdanları dirilteceğini umuyoruz. Yaşadıklarımızı paylaştıkça beylik ezberler yerini gerçek insanların yaşadığı gerçek sorunların tartışılmasına bırakacak.

Asker olarak doğulmuyor, bizlere nasıl asker olunduğunu anlatmanızı bekliyoruz.


*Facebook'ta "Askerler Anlatıyor" sayfasına üye olabilirsiniz: Tıklayın

OHAL Paraları Cebe

Ben Güneydoğu’da askerlik yapanlardan biriyim. 1997 yılında Hakkari Komando Tugayı’ndaydım.

Destek Kıtaları Komutanlığı’nda bulunan 7-8 takım vardı. En az askeri olan takım bizim ambulans takımıydı, onun da 20 civarında askeri vardı. Takım komutanı nöbetçi olduğu zaman onu ve diğer nöbetçi subayları ağırlamak için bütün takım seferber olurdu. Nöbet sırasında bile rakı içiyor ve körkütük sarhoş oluyorlardı. Gece 2-3’lere kadar bando takımından olan müzisyen askerlerden özel fasıllar dinlerlerdi.

Bunları geçelim. Edilen küfürleri ve atılan dayakları ise hiç anlatmıyorum.

Her takımdaki çavuş onbaşıya o zamanki parayla 110.000 lira OHAL maaşı veriliyordu. Herkes 110.000 liraya imza atar ama 50.000 lira alırdı. Gerisi takımdaki durumu kötü olan askerlere verilirdi güya. Takım içindeki askerlere sorardık kim aldı diye. Kimse almamış. 15 ay boyunca üç beş kişinin aldığını tespit ettik. O da iki üç defa, üçer beşer lira. Meğer tezgah başkaymış. Tüm takımlardan toplanan paralar kıta komutanına çıkarmış. Sonra nasıl pay ediliyorsa artık düşünün.

Yemekhaneye TV alınacak parası askerden toplanır. Meşhur VHS video için para askerden toplanır. Binbaşının odasındakiler bile askerden toplanan parayla alındı.

İsimsiz, bize ulaşan eski asker

Zİyaretçİ Sayısı