Bu sitenin çıkış noktası umut. Bu ülkeye barış gelecekse herkesin ama herkesin emek vermesi gerektiğine inanıyoruz. Farklı seslere kulak vermenin, paylaşmanın ve konuşmanın vicdanları dirilteceğini umuyoruz. Yaşadıklarımızı paylaştıkça beylik ezberler yerini gerçek insanların yaşadığı gerçek sorunların tartışılmasına bırakacak.

Asker olarak doğulmuyor, bizlere nasıl asker olunduğunu anlatmanızı bekliyoruz.


*Facebook'ta "Askerler Anlatıyor" sayfasına üye olabilirsiniz: Tıklayın

Bozuk Silahla Göreve Çıktı

İnsanları Vatandan Soğutuyorlar

Ben askerliğimi Diyarbakır Dicle’de yaptım, 2005 yılında. İsteyerek Güneydoğu’ya gittim.

Tim olarak yaklaşık 17 kişiydik: 15’i er, 2’si rütbeli. Birçok kez göreve gittik dağlara. Bize verilen silahların hepsi eskiydi. Çoğu tutukluk yapıyordu. Bir tane yeni silahımız yoktu. Bir arkadaşımızın silahı bozuldu. Böyle bir durumda hemen silahınızı değiştirmiyorlar. Çünkü prosedür gereği silahınızın tabura gitmesi gerekiyor ve o süre içinde askere yeni bir silah verilmiyor. O arkadaşın silahı tabura gönderilmedi, arkadaş öyle bozuk silahla göreve çıktı.

O gün bir rütbelinin bölüğümüzün önünden geçeceği bilgisini alsak sabah erkenden binayı baştan sona, dış duvarlar da dahil yıkatırlardı. Bina devamlı yıkandığı için eskimişti.

Sonunda gün geldi askerliğimiz bitti. Her gördüğüm asker, askerliğe ve vatana küfrede küfrede ayrıldı. Severek gelmiş olanlar da dahil buna. İnsanları vatandan soğutuyorlar.

İsimsiz, bize ulaşan eski asker

Zİyaretçİ Sayısı