Bu sitenin çıkış noktası umut. Bu ülkeye barış gelecekse herkesin ama herkesin emek vermesi gerektiğine inanıyoruz. Farklı seslere kulak vermenin, paylaşmanın ve konuşmanın vicdanları dirilteceğini umuyoruz. Yaşadıklarımızı paylaştıkça beylik ezberler yerini gerçek insanların yaşadığı gerçek sorunların tartışılmasına bırakacak.

Asker olarak doğulmuyor, bizlere nasıl asker olunduğunu anlatmanızı bekliyoruz.


*Facebook'ta "Askerler Anlatıyor" sayfasına üye olabilirsiniz: Tıklayın

Kötü Eğitim Hayat Kurtarır

Yaklaşık on yıl önceydi. Gaziemir Asteğmen Okulu'nda kurusıkı mermilerle eğitim yapmak üzere çalılık bir tepeye götürüldük. İki gruba ayrıldık. Çocuklar gibi koştuk, hopladık, birbirimizi kovaladık ve derken mermilerimizi de bir güzel birbirimize sıkarak bitirdik.

Eğitim bitip geri döndüğümüzde birkaç arkadaşımız ellerindeki gerçek mermileri başımızdaki kişiye teslim etti. Yani bizlere o gün, o alanda kuru sıkıyla karıştırılarak gerçek mermiler de dağıtılmıştı. Muhtemelen bir kaçımız bunların bir kaçını fark edebildi. Fark edilemeyenleri birbirimize sıktık. Hedefi tutturamamışız anlaşılan. Aksi takdirde, o gün birkaç kişi eğitim zayiatı olacakmış orada. İyi eğitilemediğimize halen dua ediyorum.

Ayrıca, bizler oradan ayrılıncaya kadar bu sorumsuzluğun soruşturulduğunu da duymadım. Benzer bir olay birkaç yıl sonra Avrupa'da bir genelkurmay başkanını istifaya götürmüştü.

İsimsiz, bize ulaşan eski asker

Zİyaretçİ Sayısı