Bu sitenin çıkış noktası umut. Bu ülkeye barış gelecekse herkesin ama herkesin emek vermesi gerektiğine inanıyoruz. Farklı seslere kulak vermenin, paylaşmanın ve konuşmanın vicdanları dirilteceğini umuyoruz. Yaşadıklarımızı paylaştıkça beylik ezberler yerini gerçek insanların yaşadığı gerçek sorunların tartışılmasına bırakacak.

Asker olarak doğulmuyor, bizlere nasıl asker olunduğunu anlatmanızı bekliyoruz.


*Facebook'ta "Askerler Anlatıyor" sayfasına üye olabilirsiniz: Tıklayın

Göstermelik İşler

1989/1 tertip olarak yaptım askerliğimi. Acemi birlik Silvan, usta birliğim Kilis.

Önce yazıcı olarak başladım. Hergün erzak listesi tutardım ama listedekilerin hiçbirisini bulmak münkün değildi. İmzalar atılır, mesela istihkakta karper peyniri verilmiş gibi gösterilir ama ortada ne karper peynir ne de başka birşey. Her şey kağıt üzerinde.

Sonra bölük komutanının koruması oldum. Normalde bize ait 7 karakol vardı. Sınır olduğu için bizim her gece bölük komutanıyla beraber devriye çıkıp jiple bunları dolaşmamız lazımdı ama tabii ki böyle yapmıyorduk. Sadece 2 veya 3 günde bir giderdik. Bölük komutanı defterleri imzalardı. Buna karşılık hergün gelmiş gibi gösterilip mesai ücreti alınırdı.

Bir de şunu hiç anlamış değilim: bir komutan askerine küfür ediyor; sanki bizler de buna onay vermiş gibi “emredersin komutanım” çekiyoruz.

İsimsiz, bize ulaşan eski asker

Zİyaretçİ Sayısı