Bu sitenin çıkış noktası umut. Bu ülkeye barış gelecekse herkesin ama herkesin emek vermesi gerektiğine inanıyoruz. Farklı seslere kulak vermenin, paylaşmanın ve konuşmanın vicdanları dirilteceğini umuyoruz. Yaşadıklarımızı paylaştıkça beylik ezberler yerini gerçek insanların yaşadığı gerçek sorunların tartışılmasına bırakacak.

Asker olarak doğulmuyor, bizlere nasıl asker olunduğunu anlatmanızı bekliyoruz.


*Facebook'ta "Askerler Anlatıyor" sayfasına üye olabilirsiniz: Tıklayın

Ufak Tefek Hırsızlık

Ben 1978/1 tertip olarak vatani hizmetimi Edirne Keşan’da tamamladım.

Bulunduğum birlikte banyo ve çamaşırhane bölümünden sorumluydum. Depo da bizdeydi. Bölük astsubayımız depoda bulunan ve askerlerin çamaşırlarının yıkanması için gelen deterjanlardan özellikle pazar sabahları gece nöbetinden çıkarken arabasının bagajına koydurur ve götürürdü.

Depodan kendi devrelerine, askere ait olan botlardan veya çeşitli askeri malzemeleri peşkeş çekerdi; ama aylardır bot hakkını alamamış, ayağı soğuktan donan arkadaşlara bot bile vermezdi.

Bütün bunlar çok ufak gibi görünüyor ama bunu genele vurun, büyük bir denetimsizlik var ve hesap sorulamıyor. Paramız, vergilerimiz boşa gittiği gibi çocuklarımıza da bu kadar paranın içinde yüzen orduya rağmen bir bot bile çok görülüyor.

İsimsiz, bize ulaşan eski asker

Zİyaretçİ Sayısı