Bu sitenin çıkış noktası umut. Bu ülkeye barış gelecekse herkesin ama herkesin emek vermesi gerektiğine inanıyoruz. Farklı seslere kulak vermenin, paylaşmanın ve konuşmanın vicdanları dirilteceğini umuyoruz. Yaşadıklarımızı paylaştıkça beylik ezberler yerini gerçek insanların yaşadığı gerçek sorunların tartışılmasına bırakacak.

Asker olarak doğulmuyor, bizlere nasıl asker olunduğunu anlatmanızı bekliyoruz.


*Facebook'ta "Askerler Anlatıyor" sayfasına üye olabilirsiniz: Tıklayın

Hakaret ve İntihar

Ben Sarıkamış’ta 57. Komando Taburu’nda askerlik yaptım. 1994-1995 yıllarında birçok aşağılık olayla karşılaştım.

Suçsuz bir arkadaşımın hayatına mal olan olayı anlatmak istiyorum. Erzincan’dan dağa çıkmış, Tunceli dağlarında operasyondaydık. Ekim ayıydı. Kumanyalarımız üç günde bir helikopterle dağa bırakılırdı. Birden kış bastırdı, ikmal yapılamadı. Yerini daha sonra öğrendiğimiz bir karakola intikal emri verildi. İki gün aç kalmıştık ve katırların bile zor taşıyacağı kadar çok yükümüz vardı.

Sivaslı bir arkadaşımız intikal esnasında yürüyememiş arkada kalmıştı. Tim komutanı Teğmen M. K. bu arkadaşımıza çok ağır hakaretler ve küfürler etti. Hatta hakaretlerinin arasında arkadaşımızın üzerine idrarını yaptığı söyleniyordu. Sabah başladığımız intikali akşam saat 5-6 gibi tamamlayıp karakola ulaştık. Akşam bu arkadaşımız silahını çenesinin altına dayayıp intihar etti.

Dirisi saygı görmeyen bu arkadaşımızın ölüsü de gayet saygısız bir biçimde ertesi gün helikopterle ailesine gönderildi. Bu teğmen de sonradan firar etti.

İsimsiz, bize ulaşan eski asker

Zİyaretçİ Sayısı