Bu sitenin çıkış noktası umut. Bu ülkeye barış gelecekse herkesin ama herkesin emek vermesi gerektiğine inanıyoruz. Farklı seslere kulak vermenin, paylaşmanın ve konuşmanın vicdanları dirilteceğini umuyoruz. Yaşadıklarımızı paylaştıkça beylik ezberler yerini gerçek insanların yaşadığı gerçek sorunların tartışılmasına bırakacak.

Asker olarak doğulmuyor, bizlere nasıl asker olunduğunu anlatmanızı bekliyoruz.


*Facebook'ta "Askerler Anlatıyor" sayfasına üye olabilirsiniz: Tıklayın

Şüpheli ve Sakıncalı Askerler

TSK'da sosyal faaliyet adı altında yemekler, geceler, kokteyller, piknikler, altın günleri, çaylar, törenler düzenlenir. Bu sosyal faaliyetlere rütbeli ve kadrolu her personelin eşiyle beraber katılması zorunludur. Ayrıca bayramların 1. günleri önce kışlalarda daha sonra orduevlerinde zorunlu ve eşli bayramlaşma törenleri düzenlenir. Bu gibi sosyal faaliyetlerde özellikle küçük garnizonlarda her birliğin personel subay veya astsubayı kapılarda ellerinde listelerle bekler. Gelen personelin yanındaki kendi eşi mi, kıyafeti nasıl, başı açık mı diye kontrol ederler. Ayrıca birlik komutanları da aynı kontrolü yaparlar.

Sebep ne olursa olsun bu gibi faaliyetlere mazeretsiz katılmayanların hakkında disiplinsizlik ve emre itaatsizlik suçundan savunmaları alınır ve derhal gerekli cezalar verilir. Tekrarında emre itaatsizlikte ısrar suçundan mahkemeye verilenler de vardır. Bu sosyal faaliyetlere katılmamak en büyük suçtur.

Hele eşi dini inancından dolayı tesettürlü ise bu tip faaliyetlere başını açmadan katılması mümkün değildir. Aksi halde vay onun başına geleceklere. Bu sıkıntıları yaşayanlar bilir, anlatılamaz. Kimse de gerçek manada anlayamaz. Bu faaliyetlerin asıl amacı personelin içki içip içmediğini ve eşinin kılık kıyafetini kontrol etmektir. Bu tür faaliyetlerle personel önce sakıncalı ve şüpheli kategorisine alınır ve özel olarak takip edilir. Yukarıda özetlediğim sosyal faaliyetlere eşli ve "çağdaş" (başı açık) olarak katılmadıkları veya içki içmedikleri için 2.000’i aşkın personel Silahlı Kuvvetler'den acımasızca yakapaça atılmışlardır. Bu personelin dramlarını medyada izliyoruz.

İsimsiz, bize ulaşan E. Astsubay

Zİyaretçİ Sayısı