Bu sitenin çıkış noktası umut. Bu ülkeye barış gelecekse herkesin ama herkesin emek vermesi gerektiğine inanıyoruz. Farklı seslere kulak vermenin, paylaşmanın ve konuşmanın vicdanları dirilteceğini umuyoruz. Yaşadıklarımızı paylaştıkça beylik ezberler yerini gerçek insanların yaşadığı gerçek sorunların tartışılmasına bırakacak.

Asker olarak doğulmuyor, bizlere nasıl asker olunduğunu anlatmanızı bekliyoruz.


*Facebook'ta "Askerler Anlatıyor" sayfasına üye olabilirsiniz: Tıklayın

Şehit Olursak Sorumlu Komutanlarımızdır

Bizler askerliğe Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı'nda acemi eğitimini almak için bulunduk. Acemilikte bize askerliği öğretecekler zannediyorduk. Ama geldiğimizden beri tamirat, çatı tamiri ve boya-badana ile uğraşıyoruz.

Normalde bizlerin uçaksavar eğitimi almamız gerekirken uçaksavar silahını kullanmayı bile bilmiyoruz. Çalıştığımız 1. Alay'da birileri üstlerinden puan kapsın diye bizleri parasız kullanarak garaj yaptırıyor. Tümen komutanımız Tümgeneral Y.B. 3-4 günde bir, Alay Komutanı Albay E.Y. ise 2 günde bir gelip çalışmalarımızı denetliyor. Ellerimizle taş topluyoruz. Burası eğitim birliği ama biz çatılarda çalışıyoruz.12 Kasım'da [2010] dağıtımız oldu ve üç arkadaşımızdan biri Doğu'ya gönderildi. Hiçbir eğitim almadan, silah bile kullanmadan burada köle gibi çalıştırıldık. Sonra da "uçaksavar silahını neden kullanamıyorsunuz" diye de fırça yiyoruz. Şu an Doğu'da gittiğimiz yerlerde başımıza bir şeyler gelirse, silahlarımızı kullanmayı başaramazsak, bu yüzden şehit olursak bunun sorumlusu Tümen ve Alay komutanıdır. Temel eğitim almadan bizleri buraya gönderenlere bunun hesabının sorulması gerektiğini düşünüyoruz.

Yine başka yerde arkadaşlarımız hiçbir emniyet olmadan çatıya çıkartılıyor, yağmur altında çalıştırılıyor. Başımızı da bir şey gelir diye de kimseye bir şey diyemedik.Bizlere inanmazsınız diye de bunların fotoğrafına çektik.

Tümen komutanı daha önce 100 milyar değerinde bir heykel yaptırdığını söyledi; hem de 150 metre yakında zaten bir başka heykel daha olduğu halde. (Bu heykeli de kısa dönem askere yaptırmışlar. Sanki adam heykel yapmaya gelmiş, askerliğe değil). Oysa bizi 10 milyar harcamaya kıyamayıp bu işlerde çalıştırıyorlar. Genelkurmay’ın "asker ihtiyacımız var" deyip feryat ettiği şu dönemde, bu işleri yapacak adama mı ihtiyaç var, anlayamadık.

İsimsiz, bize ulaşan askerler

Zİyaretçİ Sayısı