Bu sitenin çıkış noktası umut. Bu ülkeye barış gelecekse herkesin ama herkesin emek vermesi gerektiğine inanıyoruz. Farklı seslere kulak vermenin, paylaşmanın ve konuşmanın vicdanları dirilteceğini umuyoruz. Yaşadıklarımızı paylaştıkça beylik ezberler yerini gerçek insanların yaşadığı gerçek sorunların tartışılmasına bırakacak.

Asker olarak doğulmuyor, bizlere nasıl asker olunduğunu anlatmanızı bekliyoruz.


*Facebook'ta "Askerler Anlatıyor" sayfasına üye olabilirsiniz: Tıklayın

231 Bin Konfor Savaşçısı


Radikal yazarı Oral Çalışlar ve Milliyet yazarı Hasan Cemal'in köşe yazılarında bir askeri kaynağa dayanarak verdikleri bilgiye göre, Türkiye'de 231 bin asker tamamen posta, kuaför, berber, görevli gibi isimler adı altında sadece ordudaki subaylara ve ailelerine hizmet veriyor. TSK'da askerlik dışı görevlerde kullanılan asker sayısı, Alman ordusundaki toplam personel sayısı olan 247 bin İtalya'daki 195 bin ve İngiltere'deki 173 bin askerle yarışıyor.

"TESEV Almanak Türkiye 2006-2008 Güvenlik Sektörü Ve Demokratik Gözetim" raporunu hazırlayan yazar Ali Bayramoğlu, zorunlu askerliğini yapmak için silah altına alınanların bedava işgücü olarak kullanıldığını söyledi.

Rakamın tam olarak tespit edilemediğini ama 200 bin civarında olduğunun tahmin edildiğini söyleyen TESEV raporunu hazırlayan gazeteci yazar Ali Bayramoğlu, şunları kaydetti:

"TSK gibi insan sayısı bakımından kalabalık ordular, Sovyet bloğunda bulunuyordu. Bu ordularda üç fikir öne çıkar. Güç fikrini yüksekte tutmak, kendi iç düzenlerini yürütmek ve siyasi güce sahip olmak... TSK da bunun nadir örneklerinden biri. Diğer husus da ulus-devlet ilişkisinde zorunlu askerliğin bir anlamda ideolojik mekanizma haline dönmesi insanların ordunun ve devletin hizmetinde her koşulda görev almak zorunda kalmaları. 400 bin vatani hizmet yapan insanın yarıya yakını bedava emek olarak kullanılıyor. Hiçbir askeri fonksiyonları olmadan kullanılıyor. Bu değişmek zorunda, TSK'nın değişimi sadece işlevlerinin ortadan kalkması anlamına gelmez askeri yapısının da değişmesi anlamına gelir..."

TESEV Almanak Türkiye 2006 - 2008 Güvenlik Sektörü Ve Demokratik Gözetim' raporuna göre, 43 orduevi, MSB'ye bağlı 41 bin 701 lojman ve 327 sosyal tesis, Jandarma'ya ait 15 bin 209 lojman ve 75 sosyal tesis, Sahil Güvenlik'e bağlı 310 lojmanda, subay ve ailelerinin çeşitli hizmetlerinde "zorunlu askerler" kullanılıyor. Aynı zamanda Bodrum, Antalya gibi turistik bölgelerdeTSK'ya ait sosyal tesisler mevcuttur. Bu tesislerin en önemli özelliği zorunlu askerliğini yapan personelin çalıştırılması sayesinde, hizmet sektörünün en önemli kalemi olan personel giderlerinden yapılan tasarruftur. Ucuz fiyatlardan sunulan hizmetler TSK personelinin harcamalarını oldukça düşürse de, toplumun geneli açısından bakıldığında zorunlu askerlik ve diğer yollarla TSK'ya aktarılan ayni gelir anlamına gelmektedir.

Zaman Gazetesinin Haberi,7 Ekim 2010

Zİyaretçİ Sayısı